Jak pokonać strach przed kredytem

Jak pokonać strach przed kredytem
Zdecydowana większość osób, które planują zakup nieruchomości zmuszona jest skorzystać z kredytu hipotecznego. Ceny nieruchomości są obecnie na tyle wysokie, że osoby o przeciętnych dochodach nie stać na to, aby kupić mieszkanie za gotówkę. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak kredyt. Problem w tym, że wiele osób panicznie boi się takiego zobowiązania. Kredyt hipoteczny zaciągany jest na wysokie kwoty a jego spłata odbywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. To głównie te czynniki sprawiają, że kredyty rodzą tak wiele obaw.

Nie ma się, czemu dziwić, bo bardzo trudno jest przewidzieć jak będzie wyglądała sytuacja za 10 czy 20 lat. Osoby młode podchodzą do swojej przyszłości zazwyczaj optymistycznie. Zakładają, że wraz z nabywaniem doświadczenia zawodowego będą awansować a co za tym idzie także i lepiej zarabiać. Obawiają się jedynie wydatków, jakie trzeba będzie ponosić, gdy na świecie pojawią się dzieci. Duża część osób zakłada także, że uda im się kredyt spłacić wcześniej. W praktyce nie jest wskazany ani zbytni optymizm ani pesymizm. Trzeba po prostu realnie oceniać swoje możliwości. Zacząć trzeba przede wszystkim od uzbierania choćby małego wkładu własnego.

Tacy klienci są lepiej widziani przez bank i można wtedy negocjować wysokość oprocentowania. Decydując się na kredyt trzeba realnie oceniać swoje możliwości. Jeśli boimy się wysokich rat czy bardzo długiego okresu kredytowania lepiej od razu poszukać tańszego mieszkania. Najtańsze są zwykle mieszkania najmniejsze oraz te położone na górnych kondygnacjach bez dostępu do windy. Niższe ceny deweloperzy oferują także w peryferyjnych dzielnicach dużych miast. Tańsze mieszkanie zwykle oznacza pewne niedogodności, jednak trzeba mierzyć siły na zamiary. Jeśli ktoś nie zarabia zbyt dużo lepiej żeby nie zaczynał od kupna wielkiego mieszkania w wysokim standardzie. Decydując się na kredyt hipoteczny warto także korzystać z różnego typu ubezpieczeń. Każdy kto podejmuje wieloletnie zobowiązanie powinien mieć awaryjne wyjście na wypadek utraty pracy i właśnie do tego służą ubezpieczenia. Stres związany z zaciąganiem kredytów jest naprawdę duży, jednak warto zdać sobie sprawę, że nie tylko my jesteśmy w takiej sytuacji. W Polsce kilka milionów młodych małżeństw spłaca kredyty hipoteczne, mieszka na swoim i jednocześnie prowadzi normalne życie zawodowe i rodzinne.

Updated: 11 kwietnia 2014 — 08:33