Wybór waluty kredytu

Wybór waluty kredytu

Osoby stające przed koniecznością zaciągnięcia kredytu, zadają pytanie o to jakie kredyty są korzystniejsze: czy te brane w złotówkach, czy też te, które udzielane są w obcej walucie. Zdecydowana większość dostępnych na naszym rynku kredytów (mniej więcej 2/3) jest kredytami walutowymi. Decyzja o wyborze waluty kredytu nie jest łatwa. Jeżeli nie wiesz jaką wybrać skorzystaj z pomocy doradcy finansowego. Kredyt z doradcą to bezpieczna i bezpłatna pomoc.
Największą przewagą, jaką posiadają kredyty walutowe nad złotówkowymi jest to, że te pierwsze mają znacznie niższe oprocentowanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu raty kredytu zaciągniętego obcej walucie są o wiele niższe. Jednak kredyty walutowe dostępne w Polsce są najczęściej jedynie indeksowane do obcej waluty. Warto zaznaczyć, że jedynie wysokość rat oraz stan zadłużenia ustalany jest w obcej walucie. Sam kredyt jest wypłacany w złotówkach, w taki sam sposób spłacane są raty. Minusem kredytów walutowych jest to, że bank udziela nam kredytu po kursie kupna waluty, który jest zawsze niższy, a my spłacamy kredyt według kursu sprzedaży (który jest trochę wyższy). Duża różnica pomiędzy tymi dwoma kursami wpływa zawsze na niekorzyść klienta, a wysokość spłacanej raty może ulegać zmianie.

Kredyt w CHF czy PLN ?

Generalną zasadą, jaką każdy, kto podejmuje decyzję o zaciągnięciu kredytu, powinien się kierować jest to, żeby kredyt w obcych walutach brać wtedy, gdy polska waluta jest słaba.
Atutem kredytów zaciąganych w złotówkach jest fakt, iż z racji tego, że coraz bardziej zbliżamy się do zmiany na euro, wartość złotówki będzie malała. Kredyt w polskiej walucie jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko spłacić kredyt. Zaletą kredytu złotówkowego jest także to, że obniżają się stopy procentowe, dzięki czemu raty kredytu będą maleć.

Warto zauważyć, że kredyt w złotówkach jest idealny dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i nie lubią ryzykować. Natomiast kredyty walutowe najlepiej sprawdzają się w roli kredytów hipotecznych, ponieważ z reguły w grę wchodzi duża kwota. Tym samym mniejsze oprocentowanie sprawia, że i spłacane raty są dużo niższe. Dzięki temu biorąc kredyt na kupno domu nie musimy oddawać do banku dwa razy większej od zaciągniętego kredytu sumy.

Bez wątpienia, wszyscy zainteresowani zaciągnięciem kredytu powinni rozważyć wady i zalety każdego z tych dwóch kredytów i wybrać najodpowiedniejszy dla siebie rodzaj.

Updated: 11 kwietnia 2014 — 10:53